We are Tennis

2022 results

Finale

Finished

Danemark
Holger Noedskov Rune

Holger Noedskov Rune (5)

H. N. Rune (5)

4 6 8
Suisse
Marc-Andrea Huesler

Marc-Andrea Huesler

M. A. Huesler

6 7 10

Semi final

Finished

Italie
Jannik Sinner

Jannik Sinner (1)

J. Sinner (1)

7 4 2
Danemark
Holger Noedskov Rune

Holger Noedskov Rune (5)

H. N. Rune (5)

5 6 5

Semi final

Finished

Italie
Lorenzo Musetti

Lorenzo Musetti (4)

L. Musetti (4)

6 5 5
Suisse
Marc-Andrea Huesler

Marc-Andrea Huesler

M. A. Huesler

7 7 7

Quarter final

Finished

Biélorussie
Ilya Ivashka

Ilya Ivashka

I. Ivashka

2 7 4
Danemark
Holger Noedskov Rune

Holger Noedskov Rune (5)

H. N. Rune (5)

6 5 6

Quarter final

Finished

Italie
Jannik Sinner

Jannik Sinner (1)

J. Sinner (1)

6 6
Australie
Aleksandar Vukic

Aleksandar Vukic (WC)

A. Vukic (WC)

2 3

Quarter final

Finished

Allemagne
Jan-Lennard Struff

Jan-Lennard Struff (Q)

J. L. Struff (Q)

6 3 1
Italie
Lorenzo Musetti

Lorenzo Musetti (4)

L. Musetti (4)

7 7 6

Quarter final

Finished

Pologne
Kamil Majchrzak

Kamil Majchrzak

K. Majchrzak

7 7 6 6 3
Suisse
Marc-Andrea Huesler

Marc-Andrea Huesler

M. A. Huesler

6 4 7 8 6

Round of 16

Finished

Australie
Aleksandar Vukic

Aleksandar Vukic (WC)

A. Vukic (WC)

1 6 6
Espagne
Fernando Verdasco

Fernando Verdasco

F. Verdasco

6 4 3

Round of 16

Finished

Italie
Jannik Sinner

Jannik Sinner (1)

J. Sinner (1)

6 6
Portugal
Nuno Borges

Nuno Borges

N. Borges

3 4

Round of 16

Finished

Suisse
Marc-Andrea Huesler

Marc-Andrea Huesler

M. A. Huesler

6 3 6
Espagne
Pablo Carreno Busta

Pablo Carreno Busta (2)

P. C. Busta (2)

3 6 2

Round of 16

Finished

Italie
Lorenzo Sonego

Lorenzo Sonego

L. Sonego

7 7 4 3
Danemark
Holger Noedskov Rune

Holger Noedskov Rune (5)

H. N. Rune (5)

6 1 6 6

Round of 16

Finished

Allemagne
Jan-Lennard Struff

Jan-Lennard Struff (Q)

J. L. Struff (Q)

6 6
France
Ugo Humbert

Ugo Humbert (Q)

U. Humbert (Q)

3 1

Round of 16

Finished

Allemagne
Oscar Otte

Oscar Otte (8)

O. Otte (8)

6 2 4
Pologne
Kamil Majchrzak

Kamil Majchrzak

K. Majchrzak

4 6 6

Round of 16

Finished

Bulgarie
Alexandar Lazarov

Alexandar Lazarov (WC)

A. Lazarov (WC)

7 7 6 8 2
Italie
Lorenzo Musetti

Lorenzo Musetti (4)

L. Musetti (4)

6 5 7 10 6

Round of 16

Finished

Bulgarie
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov (3)

G. Dimitrov (3)

3 6 3
Biélorussie
Ilya Ivashka

Ilya Ivashka

I. Ivashka

6 7 7

Round of 32

Finished

Espagne
Fernando Verdasco

Fernando Verdasco

F. Verdasco

7 7 7
Géorgie
Nikoloz Basilashvili

Nikoloz Basilashvili (6)

N. Basilashvili (6)

6 1 5

Round of 32

Finished

Allemagne
Jan-Lennard Struff

Jan-Lennard Struff (Q)

J. L. Struff (Q)

4 6 6
Serbie
Dusan Lajovic

Dusan Lajovic

D. Lajovic

6 3 2

Round of 32

Finished

Suisse
Marc-Andrea Huesler

Marc-Andrea Huesler

M. A. Huesler

6 6
France
Geoffrey Blancaneaux

Geoffrey Blancaneaux (Q)

G. Blancaneaux (Q)

4 4

Round of 32

Finished

Italie
Lorenzo Sonego

Lorenzo Sonego

L. Sonego

6 6
Espagne
Bernabe Zapata Miralles

Bernabe Zapata Miralles

B. Z. Miralles

3 4

Round of 32

Finished

Australie
Aleksandar Vukic

Aleksandar Vukic (WC)

A. Vukic (WC)

7 13 7
Italie
Fabio Fognini

Fabio Fognini

F. Fognini

6 11 5

Round of 32

Finished

France
Ugo Humbert

Ugo Humbert (Q)

U. Humbert (Q)

7 7 6
Bulgarie
Dimitar Kuzmanov

Dimitar Kuzmanov (WC)

D. Kuzmanov (WC)

6 4 4

Round of 32

Finished

Bosnie Hérzégovine
Mirza Basic

Mirza Basic (LL)

M. Basic (LL)

6 3 2
Portugal
Nuno Borges

Nuno Borges

N. Borges

3 6 6

Round of 32

Finished

Allemagne
Oscar Otte

Oscar Otte (8)

O. Otte (8)

6 6
Suede
Dragos Nicolae Madaras

Dragos Nicolae Madaras (Q)

D. N. Madaras (Q)

3 2

Round of 32

Finished

Pays-Bas
Tim van Rijthoven

Tim van Rijthoven

T. v. Rijthoven

6 2 6 6
Danemark
Holger Noedskov Rune

Holger Noedskov Rune (5)

H. N. Rune (5)

7 7 7 8

Round of 32

Finished

Suede
Mikael Ymer

Mikael Ymer

M. Ymer

6 8 6 5
Biélorussie
Ilya Ivashka

Ilya Ivashka

I. Ivashka

7 10 4 7

Round of 32

Finished

République Tchèque
Jiri Lehecka

Jiri Lehecka

J. Lehecka

5 3
Bulgarie
Alexandar Lazarov

Alexandar Lazarov (WC)

A. Lazarov (WC)

7 6

Round of 32

Finished

Lituanie
Ricardas Berankis

Ricardas Berankis

R. Berankis

5 2
Pologne
Kamil Majchrzak

Kamil Majchrzak

K. Majchrzak

7 6