We are Tennis

2021 results

Finale

Finished

Lettonie
Jelena Ostapenko

Jelena Ostapenko (3)

J. Ostapenko (3)

3 6 4
Danemark
Clara Tauson

Clara Tauson

C. Tauson

6 4 6

Semi final

Finished

Russie
Liudmila Samsonova

Liudmila Samsonova (7)

L. Samsonova (7)

1 6 4
Lettonie
Jelena Ostapenko

Jelena Ostapenko (3)

J. Ostapenko (3)

6 7 7

Semi final

Finished

Danemark
Clara Tauson

Clara Tauson

C. Tauson

6 2 6
République Tchèque
Marketa Vondrousova

Marketa Vondrousova (5)

M. Vondrousova (5)

4 6 4

Quarter final

Finished

République Tchèque
Marketa Vondrousova

Marketa Vondrousova (5)

M. Vondrousova (5)

7 6
Belgique
Elise Mertens

Elise Mertens (2)

E. Mertens (2)

5 2

Quarter final

Finished

Suisse
Belinda Bencic

Belinda Bencic (1)

B. Bencic (1)

1 4
Russie
Liudmila Samsonova

Liudmila Samsonova (7)

L. Samsonova (7)

6 6

Quarter final

Finished

République Tchèque
Marie Bouzkova

Marie Bouzkova

M. Bouzkova

3 2
Danemark
Clara Tauson

Clara Tauson

C. Tauson

6 6

Quarter final

Finished

Lettonie
Jelena Ostapenko

Jelena Ostapenko (3)

J. Ostapenko (3)

7 8 6
France
Alize Cornet

Alize Cornet (8)

A. Cornet (8)

6 6 2

Round of 16

Finished

République Tchèque
Marketa Vondrousova

Marketa Vondrousova (5)

M. Vondrousova (5)

6 6
Croatie
Jana Fett

Jana Fett (Q)

J. Fett (Q)

2 4

Round of 16

Finished

Danemark
Clara Tauson

Clara Tauson

C. Tauson

6 3 7 7
Russie
Ekaterina Alexandrova

Ekaterina Alexandrova (4)

E. Alexandrova (4)

4 6 6 1

Round of 16

Finished

Luxembourg
Mandy Minella

Mandy Minella (WC)

M. Minella (WC)

3 3
France
Alize Cornet

Alize Cornet (8)

A. Cornet (8)

6 6

Round of 16

Finished

France
Oceane Dodin

Oceane Dodin

O. Dodin

6 5 6 3
Russie
Liudmila Samsonova

Liudmila Samsonova (7)

L. Samsonova (7)

7 7 7 7

Round of 16

Finished

Lettonie
Jelena Ostapenko

Jelena Ostapenko (3)

J. Ostapenko (3)

6 4 6
Pays-Bas
Arianne Hartono

Arianne Hartono (Q)

A. Hartono (Q)

2 6 1

Round of 16

Finished

Suisse
Belinda Bencic

Belinda Bencic (1)

B. Bencic (1)

6 6
Kazakhstan
Zarina Diyas

Zarina Diyas

Z. Diyas

1 3

Round of 16

Finished

Biélorussie
Aliaksandra Sasnovich

Aliaksandra Sasnovich

A. Sasnovich

6 2 5
Belgique
Elise Mertens

Elise Mertens (2)

E. Mertens (2)

3 6 7

Round of 16

Finished

République Tchèque
Marie Bouzkova

Marie Bouzkova

M. Bouzkova

6 6
Belgique
Greetje Minnen

Greetje Minnen

G. Minnen

3 1

Round of 32

Finished

République Tchèque
Marketa Vondrousova

Marketa Vondrousova (5)

M. Vondrousova (5)

6 6
Belgique
Alison van Uytvanck

Alison van Uytvanck

A. v. Uytvanck

2 3

Round of 32

Finished

France
Oceane Dodin

Oceane Dodin

O. Dodin

6 4 6 6
Russie
Anastasia Zakharova

Anastasia Zakharova (Q)

A. Zakharova (Q)

7 7 4 3

Round of 32

Finished

Australie
Astra Sharma

Astra Sharma

A. Sharma

2 2
Danemark
Clara Tauson

Clara Tauson

C. Tauson

6 6

Round of 32

Finished

Suisse
Stefanie Voegele

Stefanie Voegele (WC)

S. Voegele (WC)

1 6 3
Russie
Ekaterina Alexandrova

Ekaterina Alexandrova (4)

E. Alexandrova (4)

6 3 6

Round of 32

Finished

Russie
Anastasia Potapova

Anastasia Potapova

A. Potapova

4 2
France
Alize Cornet

Alize Cornet (8)

A. Cornet (8)

6 6

Round of 32

Finished

Russie
Ekaterina Makarova

Ekaterina Makarova (Q)

E. Makarova (Q)

3 3
Croatie
Jana Fett

Jana Fett (Q)

J. Fett (Q)

6 6

Round of 32

Finished

Pays-Bas
Arianne Hartono

Arianne Hartono (Q)

A. Hartono (Q)

7 7 3 7 7
Allemagne
Anna-Lena Friedsam

Anna-Lena Friedsam (WC)

A. L. Friedsam (WC)

6 5 6 6 4

Round of 32

Finished

Ukraine
Lesya Tsurenko

Lesya Tsurenko (Q)

L. Tsurenko (Q)

5 6 6
Biélorussie
Aliaksandra Sasnovich

Aliaksandra Sasnovich

A. Sasnovich

7 7 8

Round of 32

Finished

Kazakhstan
Zarina Diyas

Zarina Diyas

Z. Diyas

6 1 6
Slovaquie
Anna Karolina Schmiedlova

Anna Karolina Schmiedlova

A. K. Schmiedlova

0 6 4

Round of 32

Finished

Belgique
Greetje Minnen

Greetje Minnen

G. Minnen

7 7 6 1 7 7
Espagne
Nuria Parrizas Diaz

Nuria Parrizas Diaz

N. P. Diaz

6 4 7 7 6 2

Round of 32

Finished

Russie
Varvara Gracheva

Varvara Gracheva

V. Gracheva

3 4
Luxembourg
Mandy Minella

Mandy Minella (WC)

M. Minella (WC)

6 6

Round of 32

Finished

Lettonie
Jelena Ostapenko

Jelena Ostapenko (3)

J. Ostapenko (3)

6 6
Allemagne
Jule Niemeier

Jule Niemeier (Q)

J. Niemeier (Q)

2 2

Round of 32

Finished

Chine
Shuai Zhang

Shuai Zhang (6)

S. Zhang (6)

2 7 7 3
République Tchèque
Marie Bouzkova

Marie Bouzkova

M. Bouzkova

6 6 3 6

Round of 32

Finished

Japon
Misaki Doi

Misaki Doi

M. Doi

2 3
Russie
Liudmila Samsonova

Liudmila Samsonova (7)

L. Samsonova (7)

6 6