2023 results

Finale

Finished

Allemagne
Noma Noha Akugue

Noma Noha Akugue (WC)

N. N. Akugue (WC)

0 6 3
Pays-Bas
Arantxa Rus

Arantxa Rus (7)

A. Rus (7)

6 7 7

Semi final

Finished

Australie
Daria Saville

Daria Saville (Q)

D. Saville (Q)

6 3 1
Pays-Bas
Arantxa Rus

Arantxa Rus (7)

A. Rus (7)

2 6 6

Semi final

Finished

Allemagne
Noma Noha Akugue

Noma Noha Akugue (WC)

N. N. Akugue (WC)

6 6
Russie
Diana Shnaider

Diana Shnaider

D. Shnaider

3 3

Quarter final

Finished

Allemagne
Jule Niemeier

Jule Niemeier (WC)

J. Niemeier (WC)

3 2
Australie
Daria Saville

Daria Saville (Q)

D. Saville (Q)

6 6

Quarter final

Finished

Pays-Bas
Arantxa Rus

Arantxa Rus (7)

A. Rus (7)

6 6
Allemagne
Eva Lys

Eva Lys

E. Lys

2 2

Quarter final

Finished

Allemagne
Noma Noha Akugue

Noma Noha Akugue (WC)

N. N. Akugue (WC)

5 6 7
Italie
Martina Trevisan

Martina Trevisan

M. Trevisan

7 4 5

Quarter final

Finished

États-Unis
Bernarda Pera

Bernarda Pera (3)

B. Pera (3)

1 6 4
Russie
Diana Shnaider

Diana Shnaider

D. Shnaider

6 2 6

Round of 16

Finished

Italie
Martina Trevisan

Martina Trevisan

M. Trevisan

6 6
Colombie
Maria Osorio

Maria Osorio (8)

M. Osorio (8)

1 3

Round of 16

Finished

États-Unis
Bernarda Pera

Bernarda Pera (3)

B. Pera (3)

7 8 6
Estonie
Kaia Kanepi

Kaia Kanepi

K. Kanepi

6 6 1

Round of 16

Finished

Russie
Diana Shnaider

Diana Shnaider

D. Shnaider

6 6
Autriche
Julia Grabher

Julia Grabher (5)

J. Grabher (5)

4 2

Round of 16

Finished

Kazakhstan
Yulia Putintseva

Yulia Putintseva (6)

Y. Putintseva (6)

7 3 1
Allemagne
Jule Niemeier

Jule Niemeier (WC)

J. Niemeier (WC)

5 6 6

Round of 16

Finished

Allemagne
Tamara Korpatsch

Tamara Korpatsch

T. Korpatsch

6 6 2
Australie
Daria Saville

Daria Saville (Q)

D. Saville (Q)

7 8 6

Round of 16

Finished

Australie
Storm Sanders

Storm Sanders

S. Sanders

6 6 2 4
Allemagne
Noma Noha Akugue

Noma Noha Akugue (WC)

N. N. Akugue (WC)

0 7 7 6

Round of 16

Finished

Pays-Bas
Arantxa Rus

Arantxa Rus (7)

A. Rus (7)

6 3 7
Argentine
Nadia Podoroska

Nadia Podoroska

N. Podoroska

3 6 5

Round of 16

Finished

Hongrie
Panna Udvardy

Panna Udvardy

P. Udvardy

4 1
Allemagne
Eva Lys

Eva Lys

E. Lys

6 6

Round of 32

Finished

Argentine
Maria Carle

Maria Carle

M. Carle

6 2 1
Allemagne
Tamara Korpatsch

Tamara Korpatsch

T. Korpatsch

3 6 6

Round of 32

Finished

Slovaquie
Anna Karolina Schmiedlova

Anna Karolina Schmiedlova

A. K. Schmiedlova

6 3 1
Hongrie
Panna Udvardy

Panna Udvardy

P. Udvardy

3 6 6

Round of 32

Finished

Italie
Martina Trevisan

Martina Trevisan

M. Trevisan

6 6
États-Unis
Elvina Kalieva

Elvina Kalieva

E. Kalieva

1 0

Round of 32

Finished

Allemagne
Noma Noha Akugue

Noma Noha Akugue (WC)

N. N. Akugue (WC)

7 6
Brésil
Laura Pigossi

Laura Pigossi

L. Pigossi

5 4

Round of 32

Finished

Kazakhstan
Yulia Putintseva

Yulia Putintseva (6)

Y. Putintseva (6)

6 6
France
Elsa Jacquemot

#TeamYoungTalents

Elsa Jacquemot (Q)

E. Jacquemot (Q)

2 4

Round of 32

Finished

Russie
Diana Shnaider

Diana Shnaider

D. Shnaider

6 4 6
Russie
Polina Kudermetova

Polina Kudermetova (Q)

P. Kudermetova (Q)

0 6 1

Round of 32

Finished

Roumanie
Miriam Bulgaru

Miriam Bulgaru (Q)

M. Bulgaru (Q)

4 4
Autriche
Julia Grabher

Julia Grabher (5)

J. Grabher (5)

6 6

Round of 32

Finished

Russie
Kamilla Rakhimova

Kamilla Rakhimova

K. Rakhimova

4 3
Colombie
Maria Osorio

Maria Osorio (8)

M. Osorio (8)

6 6

Round of 32

Finished

Slovénie
Kaja Juvan

Kaja Juvan (Q)

K. Juvan (Q)

1 4
Estonie
Kaia Kanepi

Kaia Kanepi

K. Kanepi

6 6

Round of 32

Finished

Bulgarie
Viktoriya Tomova

Viktoriya Tomova

V. Tomova

1 5
Argentine
Nadia Podoroska

Nadia Podoroska

N. Podoroska

6 7

Round of 32

Finished

Allemagne
Ella Seidel

Ella Seidel (WC)

E. Seidel (WC)

6 5 6 3
Allemagne
Jule Niemeier

Jule Niemeier (WC)

J. Niemeier (WC)

7 7 1 6

Round of 32

Finished

États-Unis
Bernarda Pera

Bernarda Pera (3)

B. Pera (3)

6 1 6
Turquie
Zeynep Sonmez

Zeynep Sonmez (Q)

Z. Sonmez (Q)

2 6 4

Round of 32

Finished

Allemagne
Eva Lys

Eva Lys

E. Lys

6 6
Égypte
Mayar Sherif

Mayar Sherif (2)

M. Sherif (2)

1 1

Round of 32

Finished

Pays-Bas
Arantxa Rus

Arantxa Rus (7)

A. Rus (7)

6 4 6
Russie
Maria Timofeeva

Maria Timofeeva (SE)

M. Timofeeva (SE)

2 6 1

Round of 32

Finished

Australie
Daria Saville

Daria Saville (Q)

D. Saville (Q)

6 7 7
Italie
Jasmine Paolini

Jasmine Paolini (4)

J. Paolini (4)

0 6 3

Round of 32

Finished

Croatie
Donna Vekic

Donna Vekic (1)

D. Vekic (1)

6 3 3
Australie
Storm Sanders

Storm Sanders

S. Sanders

3 6 6